Quick Access : Electronic Library Scientific Supremacy System Kuiper System
Scientific Journals Reference Books Commission Reference Books System FA
FA
تاریخ انتشار : 1398/08/10

اپیدمیولوژی یکی از رشته های مادر در سلامت عمومی است

رئیس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی از رشته اپیدمیولوژی به عنوان یکی از رشته های مادر در حوزه سلامت عمومی یاد کرد و گفت: این رشته بر اساس مشاهدات دقیق اتفاقات مرتبط با سلامت در جامعه، به پیدا کردن ریشه بیماری ها و ارائه راهکار برای حل این مشکلات می پردازد.
دکتر علی اکبر حقدوست در گفتگو با وبدا، اظهار داشت: در یکی از پنل های نهمین کنگره اپیدمیولوژی ایران در مورد این بحث و تبادل نظر شد که آیا اپیدمیولوژیست ها به جز نیروهای فنی که باید به دنبال ریشه یابی بیماری ها باشند، می توانند نقش مدیریتی بر عهده گیرند یا خیر و باید چه مهارت هایی را داشته باشند.
وی افزود: دانشجویان رشته اپیدمیولوژی مطالبی را در مورد مدیریت، اقتصاد و ساختارهای نظام سلامت و مدل های اقتصاد سلامت آموزش هایی را فرا می گیرند و آنها اگر این موارد را تقویت کنند، می توانند نقش موثرتری در نظام سلامت داشته باشند.
این استاد رشته اپیدمیولوژی گفت: حوادثی مانند حادثه لردگان در یک مقطع زمانی، پررنگ و بعد هم فراموش می شود. نقش اپیدمیولوژیست ها قبل و بعد از این حوادث است. قبل از ابتلای چندین نفر در روستای چنار محمودی لردگان، وزارت بهداشت مستندات قابل قبولی با کمک اپیدمیولوژیست ها تولید کرده بود و حدس وجود چنین کانون هایی در کشور داده شده بود و این منطقه نیز به عنوان یکی از کانون های ویروس HIV شناسایی شده بود.
وی اضافه کرد: وزارت بهداشت با رعایت اصول و استانداردهای اخلاقی، مواردی از ابتلای مردم روستای چنارمحمودی به ویروس HIV را شناسایی و مدیریت کرده بود تا اینکه این حادثه تبلیغاتی شد و از حوزه علمی به حوزه رسانه ای کشیده شد و قطعا بعد از مدتی هم فراموش می شود و حتما در ادامه کار برای مدیریت بهتر بیماری و شناسایی سایر کانون های بیماری ها، نقش اپیدمیولوژیست ها ویژه بوده و خواهد بود.
این متخصص اپیدمیولوژی تصریح کرد: قطعا باید حرف های علمی سالم را بیشتر به مردم بزنیم و مواضع علمی و زیبایی از سوی مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام شد که خیلی از این مواضع بر اساس اطلاعات اپیدمیولوژی بود.