Quick Access : Electronic Library Scientific Supremacy System Kuiper System
Scientific Journals Reference Books Commission Reference Books System FA
FA
تاریخ انتشار : 1397/11/29

مطالعات ملی برای پشتیبانی از سیاستگذاری مبتنی بر شواهد در آموزش علوم پزشکی در دست پیگیری است

دکتر لاریجانی با حضور در مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی، پس از استماع گزارش عملکرد 97 و برنامه های سال 98 این مرکز بر لزوم همکاری حوزه های معاونت آموزشی وزارت بهداشت با مرکز ملی برای تولید شواهد در جهت توسعه سیاست های تحول در آموزش تاکید کرد.
نشست شورای مدیران حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت با حضور دکتر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و رئیس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی و مدیران حوزه معاونت آموزشی برگزار شد.
در این نشست دکتر سعید عسگری قائم مقام رئیس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی با اشاره به سابقه راه اندازی این مرکز گفت: خوشبختانه با حمایت ها و مدیریت معاون محترم آموزشی تیم مدیریتی مجربی در این مرکز گردآمده و در این مدت زمان کوتاه دستاوردهای خوبی حاصل شده است.
دکتر عسگری ابراز امیدواری کرد که مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی مرجعی برای توسعه پژوهش در آموزش پزشکی باشد و با حمایت از طرح های مرتبط با آموزش بسترهای ارتقای این حوزه در سطح کشور فراهم آید.
وی به برگزاری 3 فراخوان در مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و اظهار داشت: 12 طرح پژوهشی از طرح هایی که در فراخوان اول مصوب شده بود خاتمه یافته است. در فراخوان دوم هم 56 طرح پژوهشی مصوب شده و 137 طرح نیز در فراخوان سوم دریافت شده است.
قائم مقام رئیس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی از حمایت های مرکز از طرح های پژوهشی یاد کرد و گفت: علاوه بر گرنت های پژوهشی در قالب فراخوان، گرنت های تشویقی نیز به برگزیدگان جشنواره شهید مطهری، المپیادهای دانشجویی و ... اعطا می شود.
وی افزود: در قالب برنامه توانمندسازی، 10 کارگاه توانمند سازی برای اعضای کمیته های تخصصی مرکز و داوران مرکز و 2 کارگاه هم برای بسته های تحول برگزار شده است.
دکتر عسگری به راه اندازی واحد های پژوهشی نصر در 10 حوزه مختلف از جمله افق یابی و آینده نگاری، مدیریت و ترجمان دانش، تحلیل سیاستی و ... اشاره کرد و گفت: برنامه های این واحدها تدوین شده و خلاصه های سیاستی در زمینه هایی که به مرکز سفارش داده شده تدوین شده است.
وی ضمن اعلام آمادگی مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی برای همکاری با حوزه های ستادی معاونت آموزشی وزارت بهداشت گفت: تا کنون 14 طرح از حوزه های مختلف معاونت آموزشی دریافت شده و عناوین و متدولوژی پیشنهادی برای طرح های واحدهای معاونت آماده شده که ارائه خواهد شد.
در ادامه دکتر شهرام یزدانی معاون پژوهشی مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی با تشریح اقدامات این مرکز در سال 1397، برنامه های سال 98 را تشریح کرد و گفت: استقرار کامل زیرساخت های فناوری اطلاعات نصر به منظور راه اندازی سامانه های ملی در این حوزه یکی از برنامه های سال 98 است و باتوجه به راه اندازی واحدهای پژوهشی در مرکز در نظر است تا این واحدها به طور کامل استقرار یابند.
دکتر یزدانی به دو ماموریت واسپاری شده به مرکز تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: 2 کلان پروژه مرجعیت علمی و حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم از برنامه هایی هستند که در مرکز اجرا خواهد شد.
وی از طراحی 12 کارگاه توانمندسازی برای سال 98 سخن گفت و اظهار داشت: اقدامات اولیه برای راه اندازی مجله پژوهش های استراتژیک در آموزش پزشکی صورت گرفته و این مجله در سال آیندت راه اندازی خواهد شد.
معاون پژوهشی مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی به آغاز فعالیت واحد کوهورت آموزش علوم پزشکی کشور در سال 98 اشاره کرد و گفت: همکاری مشترک با حوزه های معاونت آموزشی وزارت بهداشت از برنامه هایی است که در سال آینده اجرایی می شود.
وی با ذکر عناوین پروژه های پیشنهادی برای حوزه های معاونت آموزشی وزارت بهداشت، به تشریح ساختار مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی پرداخت و گفت: برنامه های راهبردی برای تمامی واحدها تدوین شده و با بهره مندی از ظرفیت نیروهای جوان محصولاتی نیز در کوتاه مدت حاصل شده است.
در پایان این نشست دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و رئیس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی، ضمن تشکر از تلاش های صورت گرفته در این مرکز گفت: مرکز ملی بازوی تحقیق و توسعه حوزه معاونت آموزشی است و ضروری است تا ساز و کار همکاری حوزه های معاونت با این مرکز طراحی شود.
دکتر لاریجانی ایجاد زیرساخت های اطلاعاتی مناسب در حوزه آموزش علوم پزشکی را یکی از الزامات پشتیبان تصمیم گیری در این حوزه ذکر کرد و اظهار داشت: شواهد لازم برای تصمیم گیری در حوزه آموزش باید از طریق همکاری مدیریت های معاونت با مرکز ملی تولید شود.
رئیس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی با تاکید بر اهمیت سیاستگذاری مبتنی بر شواهد در حوزه آموزش پزشکی گفت: حوزه های همکاری مدیریت های حوزه معاونت آموزشی با مرکز ملی تا پایان سال مشخص و ساز و کارهای همکاری مشترک برای اجرای پروژه های مشترک مشخص خواهد شد.
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: توانمندسازی بدنه دانشگاهها در حوزه های مختلف پژوهش و سیاستگذاری در آموزش علوم پزشکی یکی از برنامه هایی است که در آینده توسط مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی پیگیری می شود.
وی بر لزوم بهره برداری از نتایج پژوهش در سیاستگذاری های نظام سلامت تاکید کرد و گفت: از برنامه های مهمی که مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی پیگیری خواهد کرد اجرای پروژه هایی در زمینه ارتقای کیفیت پایان نامه های دانشجویان علوم پزشکی و استفاده از نتایج این پژوهش ها در تصمیم گیری ها است.
دکتر لاریجانی در پایان به ظرفیت های مناسب مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی برای بهره برداری از توانمندی های اعضای هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور اشاره و ابراز امیدواری کرد این مرکز بتواند با انجام مطالعات کشوری از این توانمندی های درراستای اجرای بهتر برنامه تحول و نوآوری در آموزش استفاده نماید.