Quick Access : Electronic Library Scientific Supremacy System Kuiper System
Scientific Journals Reference Books Commission Reference Books System FA
FA
تاریخ انتشار : 1400/08/16

دیدار معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مرکز نصر

دکتر ابوالفضل باقری‌فرد، معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه آقایان دکتر غلامرضا حسن زاده دبیر محترم شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی و دکتر کوهپایه‌زاده دبیر محترم شورای گسترش وزارت بهداشت، ضمن حضور در مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی و بازدید از بخش‌های مختلف، با خلاصه‌ای از اقدامات و دستاوردهای آموزشی نصر آشنا شدند.
نصر، اتاق فکر و آزاد اندیشی وزارت بهداشت در حوزه آموزش
دکتر علی‌اکبر حق‌دوست، رئیس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی ضمن خوشامدگویی با اشاره به اینکه مرکز نصر تاکنون توانسته است در برخی تصمیم‌گیری‌های راهبردی حوزه آموزش وزارت بهداشت و در سطح کشور تاثیرگذار باشد، بر نقش چشمگیر این مرکز در حمایت علمی و مالی تاکید کرده و اظهار کرد: مرکز نصر در قالب تفاهم‌‌نامه‌ای زمینه توانمندسازی انجمن‌های علمی به منظور انجام تحقیقات راهبردی را فراهم کرده یا به منظور حمایت مالی از آنها وارد عمل شده است. این مرکز تاکنون مشاوره‌هایی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کرده و سیاستش آن است که علاوه بر طراحی و اجرای کلان پروژه‌های آموزشی بزرگ و ملی، از تحقیقات آموزشی دانشکده‌های علوم پزشکی نیز حمایت مالی کند. گفتنی است تعداد پروژه‌های حمایت شده از نصر و افراد درگیر در این پروژه‌ها در نقش‌های مختلف داور، ناظر طرح، مجری طرح‌های تحقیقاتی و ... که با نصر همکاری می‌کنند بسیار زیاد و روز به روز در حال افزایش است. به طوری که در بسیاری از دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور طرح‌های مصوب با نظارت نصر در حال اجراست. اطلاعات کامل این طرح‌ها به تفکیک افراد و دانشگاه‌ها به صورتی کاملا شفاف برای اطلاع همگان در سایت نصر منعکس شده است. تفاهم‌نامه‌های متعددی با مراکز تحقیقاتی بیرون از وزارتخانه نیز امضا شده است و تلاش شده در تمام همکاری‌ها به دور از حاشیه‌های جاری و با هدف مشکل‌یابی و ارائه راه حل، کاملا نگاه علمی را حاکم کنیم. دکتر حق‌دوست در انتها با اشاره به شکل‌گیری «مرکز داده‌ها» بیان کرد که به زودی قابلیت پردازش تمامی داده‌های حوزه آموزش وجود خواهد داشت به طوری که تمامی آمار حوزه آموزش پزشکی را براساس نیاز و با اولویت محرمانگی سامان‌دهی کند. این بخش نیازمند زیرساخت‌ها و سخت افزارهای قدرتمندی است که نصر تاکنون سرمایه‌گذاری سنگینی در این امر انجام داده است که در صورتی که در اولویت‌های معاونت آموزشی قرار گیرد، می‌توان به آن اعتماد کرد و قابلیت‌های کنونی و آتی آن در آینده نزدیک مورد بهره‌مندی و استفاده محققان قرار گیرد.
نصر، تکمیل کننده چرخه تولید و کاربست شواهد آموزشی
دکتر شهرام یزدانی معاون پژوهشی مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی نیز در این دیدار با مصور سازی نقشه مفهومی جایگاه نصر در چرخه تولید شواهد آموزشی و تشریح کاربست آن بیان کرد: نصر به عنوان یک میانجی عمل می‌کند و براساس مراحل گوناگون از فرهنگ‌سازی، تصمیم‌گیری مبتنی بر شواهد، احصا نیاز، اولویت‌گذاری، اعطای گرنت، مدیریت ترجمان دانش، توانمندسازی و ... کاربست شواهد این حلقه مفقوده را کامل می‌کند و نقش‌ها و وظایف در نصر بر این اساس فهرست شده است. بنابراین الزام‌های کارکردی متفاوتی با مراکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دارد. قلب توسعه پژوهش در آموزش است و بر این اساس بیش از 2 هزار نفر از محققان آموزشی کشور در سامانه نصر اطلاعات وارد کرده و به شیوه‌ها و در حوزه‌های موضوعی مختلف با نصر در ارتباط هستند.»
نصر، ابزار جهت‌یابی علمی برای معاونت آموزشی وزارت
دکتر عسگری نیز در این جلسه به این نکته اشاره کرد که نصر از بدو تاسیس در حالی تولیدات علمی‌اش را به کشور ارائه می‌کرد که خود در حال رشد بود. او در ادامه بیان کرد: در حال حاضر شواهد موجود نشان می‌دهد که بالندگی نصر به سطحی رسیده است که می‌تواند مورد ارجاع سایر واحدها قرار گیرد. برای مثال معرفی الگوی ارتقاء اعضاء هیات علمی از سوی نصر به جامعه علمی کشور، توانست مورد توجه و تایید بسیاری از صاحب‌نظران قرار گیرد. سایر نهادهای علمی و فرهنگی کشور نیز به تولیدات علمی نصر مراجعه می‌کنند. امید است تولیدات آتی نصر بر تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر شواهد بهتر حوزه معاونت آموزشی موثر باشد.»
نصر یک سرمایه ملی است و حفظ و حمایت از نصر مسئولیت ملی است
دکتر باقری فرد در پایان این دیدار سخنانی ایراد کرد و با تاکید بر اینکه باید نصر را علاوه بر حوزه آموزش، به دیگران و سایر حوزه‌ها نیز بهتر بشناسانیم، ادامه داد: مرکز نصر نه تنها می‌تواند مشکلات و سوالات حوزه معاونت آموزشی را بررسی کند بلکه با امکانات و زیرساخت‌هایی که دارد، می‌تواند راهکارهای مناسب نشان دهد. ما باید به عنوان یک مسئولیت ملی از نصر حفاظت و حمایت کنیم. در کشور صرفا سیاست‌ها اعلام می‌شود اما اینکه چه مسیری باید طی شود به صورت سوال باقی می‌ماند که در اینجا نصر می‌تواند این مسیر را هموار کند. در بحث عدالت آموزشی، ظرفیت‌ها و سهمیه‌های دانشجویان، دانشجویان خارج به داخل و ... می‌توان از نصر کمک خواست. نصر زیرمجموعه‌ای از وزارت بهداشت است و باید همه حوزه‌های وزارت بهداشت با این مرکز آشنا باشند. نصر یک سرمایه ملی است و نیاز است با تعاملات بیشتر، به سایر معاونت‌ها نیز به خوبی شناسانده شود.» دکتر باقری فرد اظهار امیدواری کرد که نصر روز به روز پیشرفت کند و بتواند به سیستم بهداشتی درمانی کشور ارائه خدمت کند.
در انتهای این دیدار، آقای دکتر باقری فرد و مدیران همراه ایشان از نصر و محصولات علمی تولید شده بازدید کردند.